FAQ
Szukaj
Użytkownicy
Grupy
Galerie
Rejestracja
Profil
Zaloguj
Forum Strona Główna
->
Imprezy na orientację
Napisz odpowiedź
Użytkownik
Temat
Treść wiadomości
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
Opcje
HTML:
TAK
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz HTML w tym poście
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
Kod potwierdzający: *
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Skocz do:
Wybierz forum
KTP "Bąbelki"
----------------
Informacje klubowe
Turystyka piesza
Turystyka rowerowa
Turystyka kajakowa
Imprezy na orientację
Plotkowisko
Rajd na raty
Sprzęt turystyczny
Kupię, sprzedam, zamienię
Archiwum i śmietnik
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
rychu
Wysłany: Czw 0:17, 10 Lis 2011
Temat postu: Marsze na Orientację BĄBEL 2011 (wyniki TZ i TP, protokół)
Zamieszczam link do wyników Marszów na Orientację BĄBEL 2011 w kategoriach TZ oraz TP:
http://neptun.gda.pl/forum/viewtopic.php?t=956
Protokół z imprezy
Marsze na orientację BĄBEL 2011
XI Runda Pucharu Województwa Pomorskiego za rok 2011 w kat. TZ
Gdańsk, Dolina Radości, 6 listopada 2011 r.
1. TERMIN
Impreza odbyła się w słoneczną niedzielę, 7 listopada 2011 roku.
2. MIEJSCE
Dolina Radości i okoliczne Lasy Oliwskie.
Bazą imprezy był parking przy ul. Bytowskiej (obok stawów rybnych).
3. KATEGORIE STARTOWE oraz ANALIZA WYNIKÓW
a) kategoria TZ
Budowniczy trasy: Rychu Bechter (przodownik InO nr 464)
Długość trasy 6100 m,
Limit czasu 160 minut + 40 minut w limicie spóźnień
Mapa czarno-biała kreślona w starym stylu na kalce (bez OCAD-u).
Trasa z założenia trudna pod względem koncepcji oraz bardzo trudna ze względu na długość i przewyższenia, co potwierdziły wyniki. Zwycięski zespół wprawdzie przebył trasę na zero, a kolejne miejsca dzieliły od siebie wartości zbliżone do stu punktów karnych. Jednak wyniki (liczba punktów karnych i analiza kart startowych) zespołów zajmujących kilka ostatnich miejsc wskazuje na to, że część z nich niewłaściwie wybrała kategorię startową. Budowniczy jednak dopuszcza możliwość popełnienia zbyt trudnej trasy prosząc o krytykę doświadczonych uczestników.
Klucz do etapu:
Po znalezieniu PK1 jako pierwszego w narzuconej kolejności należało zgodnie z poleceniem odnaleźć jako trzeci PK3. Po drodze do niego wchodziło się w teren gdzie znajdował się PK7 (najlepiej jeśli został on znaleziony jako drugi w kolejności), a to pozwalało ustalić który głaz jest punktem obrotu, a także ustalić kąt obrotu układu z obrysami kołowymi. Podpowiedzią wykluczającą inne punkty obrotu (głazy) i kąty obrotu było to, że trzy kółka (obrysy) były mniejsze. A żadna z treści w nich zawartych nie mogła pasować do terenu. Bardzo przydatna była tu kalka techniczna. Reszta to już typowa zabawa z lustrami, zamianami i obrotami.
Wiele zespołów uznało, że jako drugi odnajdą PKG. Nie było to oczywiście błędem ale nie dawało niczego w sprawie ustalania kąta obrotu układu z obrysami kołowymi czyli ustalenia klucza do mapy, a zbierało jednak sporo czasu. Tym bardziej, że i tak później wchodziło się w okolice PK G - mniej więcej w połowie trasy i to łatwiejszym podejściem.
Zespoły, które zajęły miejsca do pierwszej połowy stawki podejmowały z różnym skutkiem próby znalezienia „klucza” bądź wpasowania kółek rozciągając stawkę w typowy sposób, adekwatny do umiejętności i talentu.
Natomiast po wynikach i analizie kart startowych wielu zespołów z końca stawki wynika, że kategoria TZ została wybrana przez nie raczej przypadkowo lub bez wiedzy o specyfice marszów na orientację organizowanych przez środowiska związane z Komisją InO Zarządu Głównego PTTK. W rozmowach odbywanych po oddaniu kart wiele osób przyznało, że wybrały kategorię TZ, bo uważały, że tak jak w marszach długodystansowych od kategorii TP różni ją tylko długość i czas pokonania trasy. Wskazywano na „Tułacza” czy „Darżluba” lub „Manewry” wyrażając zdziwienie nad odmiennością tego z czym spotkali się na BĄBLU, a co stanowi przecież kategorię TZ Pucharu Województwa Pomorskiego czy etapy Pucharu i Mistrzostw Polski. Nie spodziewały się, typowej przecież dla nas, mapy przekształconej.
Ponadto ogromna liczba zespołów popełniła klasyczne błędy jakie zdarzają się na trasach dla początkujących (TP) lub trasach pierwszego kroku (TPK). Uczestnicy ci nie wpisywali odpowiednią kredką numerów punktów kontrolnych lub pozostawiali wolne kratki uznając, że kody należy wpisywać tylko w kratki z wydrukowanymi numerami. Na trasach TZ nie szkolimy już uczestników w tych kwestiach. Budowniczy trasy TZ sugeruje niektórym „zdobywcom” ponad tysiąca punktów karnych aby skorzystali z typowej ścieżki każdego „inowca” i kilka następnych imprez przeszli w kategorii TP, a potem w TO, co na pewno da im dużo więcej przyjemności i odpowiednio przygotuje do startów w kategorii TZ.
--------------------------------------------------------------
Na PK4 oraz PK7 lampiony wisiały do poniedziałku (buk obok ambony i buk przy zakręcie drogi). Zapisy 4BPK oraz 7BPK są więc liczone jako punkty mylne.
PK13 ustawiony był na pierwszym od północy zakręcie okresowego potoku (na pełnej mapie jest to niebieska przerywana linia na zachód od ścieżki z żółtym szlakiem pieszym).
b) kategoria TP
Budowniczy trasy: Daniel Nazaruk (Organizator Ino, który niestety nie poznał dotąd swego numeru!)
Długość trasy 3900 m,
Limit czasu 130 minut + 40 minut w limicie spóźnień
Mapa czarno-biała pełna kreślona za pomocą OCAD-u).
Trasa jak na kategorię TP trudna ze względu na przewyższenia terenu.
4. WYNIKI I ZWYCIĘZCY
Gratulujemy wszystkim uczestnikom ukończenia zawodów, a w szczególności zwycięzcom w kategorii TZ: Jakubowi Kaczyńskiemu (Qbacki) i Piotrowi Kaczyńskiemu (Kaczor), którzy przebyli trasę z zerową liczbą punktów karnych.
pierwsze miejsce kategorii TP zajęły ex quo 2 drużyny, przechodząc trasę z zerową liczbą punktów karnych:
1) Marta Zawalich i Paweł Zawalich
1) Krzysztof Woldrich, Piotr Woldrich
Gratulujemy wszystkim uczestnikom ukończenia zawodów.
Tabela wyników dostępna jest na stronach
www.babelki.pl
(forum)
www.neptun.gda.pl
oraz
www.malino.yoyo.pl
5. FAIR PLAY
Kolega Szymon Kołelis podczas imprezy BĄBEL 2011 dowiódł swoją postawą, że walka o miejsce nie jest celem, który należy osiągać za wszelką cenę oraz że można odrzucić korzyści wynikające z błędu sędziego.
6. WPISY DO KSIĄŻECZEK ODZNAK TURYSTYKI PIESZEJ - TRASY
Kategoria TP – długość 4 km. Liczba punktów do OTP: 4
Trasa: Dolina Radości (stawy rybne) – Młyńska Droga – Dolina Schwabego – grzbiet Wzgórza Ela – Dolina Marnych Mostów – skocznia w ruinie – Dolina Radości.
Dodatkowo niektóre grupy przeszły wcześniej trzykilometrowy odcinek Oliwa – Kuźnia Wodna – Dolina Radości. Drogi powrotnej do Oliwy nie można już liczyć w ramach zdobywania tego samego stopnia OTP.
Kategoria TZ – długość 7 km. Liczba punktów do OTP: 7
Trasa: Dolina Radości (stawy rybne) – Uroczysko – grzbiet wzgórza Ela – Dolina Marnych Mostów – żółty szlak „Trójmiejski” – Pomnik Przyrody „Głaz w Wykopie” – Czarcia Góra – Pomnik Przyrody „Diabelski Kamień” – Droga Węglowa - Matarniańska Droga – Potok Bobrów – Klesza Droga – węzeł szlaków Wężowa Dolina – Dolina Radości
Dodatkowo niektóre grupy przeszły wcześniej trzykilometrowy odcinek Oliwa – Kuźnia Wodna – Dolina Radości. Drogi powrotnej do Oliwy nie można już liczyć w ramach zdobywania tego samego stopnia OTP.
7. WPISY DO KSIĄŻECZEK ODZNAK IMPREZ NA ORIENTACJĘ
Kategoria TP – 2 punkty (jako 1 etap imprezy o randze regionalnej)
Kategoria TZ – 2 punkty (jako 1 etap imprezy o randze regionalnej)
8. PODZIĘKOWANIA
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział i za dobre słowa po imprezie.
Specjalne podziękowania należą się przede wszystkim Dorocie i Oldze Betcher za przygotowanie i prowadzenie sekretariatu wraz z Marcinem Strusińskim, któremu również, po męsku, dziękujemy.
Michałowi Betcherowi za pomoc techniczną i pełnienie funkcji lotnego sędziego oraz za zlikwidowanie (biegiem o zmroku) trasy TP bezpośrednio po imprezie.
Waldkowi „Gandalfowi” Jankowskiemu za doprowadzenie uczestników bąbelkowej trasy pieszej na start imprezy.
Klubowi InO NEPTUN Gdańsk oraz NKInO Certus za lampiony.
Budowniczowie tras Rychu Betcher i Daniel Nazaruk
KTP Bąbelki
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by
phpBB
© 2001, 2005 phpBB Group
deoxBlue v1.0 // Theme created by
Sopel stylerbb.net & programosy.pl
Regulamin